zdielajte tento článok

5 zaujímavostí o self storage skladoch

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, kde myšlienka self storage vznikla, ktorý národ je známy tým, že skladuje najviac vecí alebo aké bizarnosti si ľudia v sklade odložili? Nech je vaša odpoveď akákoľvek, teraz máte šancu zistiť mnoho zaujímavých vecí zo sveta samoobslužných skladov zistiť.

Počiatky self storage skladov

Asi nikoho neprekvapí, že rodiskom skladov na prenájom boli Spojené štáty americké. Priekopníkom v tomto smere bola v 50. rokoch 19. storočia spoločnosť Bekins, ktorá ako prvá vybudovala priestory na uskladnenie vecí do domácnosti. Dvojicu železobetónových skladov postavili v Los Angeles a v San Franciscu. O tom, že boli vskutku odolné, svedčí aj fakt, že počas veľkého zemetrasenia v San Franciscu v roku 1906 bol tento sklad jednou z mála stavieb, ktoré sa nezrútili.

Koncept moderných samoobslužných skladov vznikol o niečo neskôr – konkrétne v roku 1958, kedy vznikol self storage sklad vo Fort Lauderdale na Floride. Za zmienku stojí aj samoobslužný self storage sklad v Odesse v Texase so vskutku komplikovaným názvom „A-1 U-Store-It U-Lock-It U-Carry the Key“. V tomto prípade šlo o samoobslužný sklad ako ho poznáme dnes – teda sklad na prenájom, do ktorého nemá prístup nik iný iba nájomca, tak ako aj u nás v Storage Port. Postavený bol v priemyselnej oblasti, kde si rybári mohli uložiť svoje lode a zariadenia na ropné polia, aby k nim mali rýchly prístup, vďaka čomu zožal ohromný úspech a postupne sa tento koncept stal obľúbeným u širokých skupín obyvateľstva.

storage port, self storage, bratislava, sklady na prenajom, self storage sklady, sklady, slovensko

Krajina najväčších „zberačov“

V USA ešte na chvíľu ostaneme. Práve táto krajina má totiž najväčší počet samoobslužných skladových jednotiek na svete. V celej krajine je ich vyše 50 000, čo je číslo vyššie ako celkový počet všetkých prevádzok Starbucks, McDonald’s, Dunkin‘, Pizza Hut a Wendy’s v Spojených štátoch dohromady. Svoj vlastný sklad si prenajíma takmer 9 % amerických domácností (čo je 10,85 milióna ľudí) a celková rozloha všetkých self storage skladov je vyššia ako 213 km2!

Dopyt po skladoch stále rastie

Hoci sú vyššie uvedené čísla vysoké, dopyt po jednotkách na uskladnenie vecí rôzneho druhu je stále vyšší. Sklady na prenájom sú v USA veľkým samostatným odvetvím, ktoré v posledných rokoch výrazne rastie a nestále pribúdajú nové sklady.

Rýchlym tempom toto odvetvie rastie aj v ostatných krajinách a výnimkou nie sú ani Slováci, ktorí čoraz viac vyhľadávajú možnosť dočasného či dlhodobého uskladnenia vecí, na ktorých im záleží. Naše priestory Storage Port na Ivanskej ceste v Bratislave ponúkajú až 196 skladov, kde si môžete vybrať zo skladov rôznych veľkostí. Pozrite si ponuku skladov Storage Port.

Čo ľudia skladujú v self storage skladoch?

Využitie self storage skladu vždy ostáva na konkrétnom nájomcovi. Mnoho ľudí volí sklad ako dočasné riešenie na uskladnenie vecí v priebehu sťahovania, niektorí tam skladujú sezónne športové či záhradné náčinie, iní doklady a mobiliár z kancelárií. No a potom sú tu aj takí, ktorí volia sklad ako odkladisko vecí, ktoré nepoužívajú, no nie sú ochotní či pripravení sa ich trvalo zbaviť.

No a čo si ľudia odkladajú najčastejšie? Podľa štatistík vedie týchto 5 vecí: nábytok, sezónne dekorácie (vianočný stromček je klasika), elektrické zariadenia a spotrebiče (funkčné aj nefunkčné), zberateľské záležitosti (hodnotné aj sentimentálne) a knihy a multimédiá.

storage port, self storage, bratislava, sklady na prenajom, self storage sklady, sklady, slovensko

Čo by ste v sklade (ne)chceli nájsť

Hoci priestory skladu sú výsostne súkromnou záležitosťou, kam nemá prístup nikto, okrem samotného prenajímateľa, vo svete existujú prípady, kedy sa o kurióznom obsahu skladu dozvedela verejnosť. Niekedy si prenajímatelia obsah skladu neprišli vyzdvihnúť, niekedy neušli rôzne bizarnosti pozornému oku strážnej služby a inokedy musela zakročiť polícia.

Najskôr na pozitívnejšiu nôtu: práve self storage sklady boli miestom, kde sa podarilo nájsť originálne nahrávky nikdy neuverejnených piesní Michaela Jacksona, šaty Arethy Franklin či vzácnu knihu komiksov, ktorú niekto odcudzil Nicolasovi Cageovi. Medzi menej príjemné nálezy patrila plechovka plná švábov alebo box s hadmi – oba (nečakane) nájdené v Austrálii. Zvláštnymi, no nie nelegálnymi prípadmi, boli urny s popolom, nádoba s obličkovými kameňmi alebo vypreparované zvieratá. V sklade na Floride sa však už našlo aj mŕtve telo a v Michigane zas odistený granát.

Ak máte akékoľvek otázky o tom, čo možno uskladňovať v jednotlivých skladoch, kontaktujte nás alebo si pozrite veľkosti jednotlivých skladov.